Datça | Hâlâ Çok Güzel

1. Bölüm 👉🏻 Paylaştıkça Çoğalıyor İnsan
2. Bölüm 👉🏻 Korkularımı Cihangir’de Bıraktım
3. Bölüm 👉🏻 Umarım Unuttukları Çok Yer Vardır
4. Bölüm 👉🏻 İnsanoğlu Baki Değil, Devrilir Ağam
5. Bölüm 👉🏻 Herkes Zengin Ama Kimse Özgür Değil
6. Bölüm 👉🏻 Peksimet | Kırlangıç Sanat Atölyesi
7. Bölüm 👉🏻 Herakleia | Sekiz Bin Yıllık Miras
8. Bölüm 👉🏻 Bu Kampta Mucize Var
9. Bölüm 👉🏻 Bodrum | Kesişen Yollar

10. Bölüm | Datça | Hâlâ Çok Güzel

Eylül 2017, Datça hâlâ çok güzel.

1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından acil olarak korunması gereken 100 yeryüzü noktasından birisi olarak belirlenen Datça Yarımadası üzerinde bulunan ilçe, doğal güzelliklerini ve tarihi mirasını korumaya devam ediyor. Batı ucunda Knidos antik şehrine ev sahipliği yapan yarımada, tarih boyunca Karyalılara, Dorlara, Lidyalılara evsahipliği yapmış, Büyük İskender’in, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının yönetimi altında varlığını devam ettirmiş.

Matematikçi ve filozof Eudoxus, ünlü heykeltraşlar Praxiteles, Skopas, Bryaxis, dünyanın yedi harikasından biri olan Mısır’daki Alexandria Feneri’nin mimarı Sostrates Knidos’ta yaşamışlar. Geçmişinde onlarca kültürü barındırmış Knidos’ta yaklaşık 4000 yıllık bir tarih yatıyor.

Havasının temizliği bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesi olan Datça hakkında Antik Yunan tarihçi, coğrafyacı ve filozof Strabon şöyle demiş:

“Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası’na bırakır.”

Ne kadar haklı.

Enerjik bir gece hayatı, barlı, kulüplü bir eğlence merkezi arıyorsanız, Bodrum veya Marmaris’te bulabilirsiniz. Datça’da sıkılırsınız. Fakat doğası, huzuru, temiz havası ve denizi sayesinde ömrünüzün uzayacağı kesin.

İlk kez yirmi yıl önce, 1997’de gittiğim Datça’yı Marmaris’e bağlayan tek bir yol var. O yıllarda bu yol tek şeritli, bir çok yeri iki aracın yanyana geçmesine zor izin veren, araçların durup birbirine yol vererek yola devam edebildiği bir asfalttı. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş olan ve ancak son 20 yılda turizmin geliştiği yarımada, kanımca biraz da bu ulaşım zorluğu nedeniyle diğer tatil beldelerine göre daha bakir, daha mütevazi kalmış.

Datça’ya bu yol dışında bir de Bodrum’dan feribotla ulaşma imkanı var. Bodrum merkezden kalkan feribotla, Datça’ya nefis bir deniz yolculuğunun ardından yaklaşık iki saat süren bir yolculukla varıyorsunuz.

Bodrum’dan ayrılıp yola devam etme zamanı geldiğinde, Datça’da birlikte kamp yapmaya karar verdiğimiz Pak’la birlikte biz de öyle yaptık. Bir pazartesi sabahı erkenden ilk feribota yetiştik. Kahvaltımızı simit, poğaça ve çayla feribotta yaptık.

Yol boyu denizi, yanından geçtiğimiz adanın kimi yerleri kayalık, kimi yerleri makilerle kaplı yemyeşil tepelerini izledik. Sabah güneşini tenimize, tertemiz Akdeniz havasını ciğerlerimize doldurduk.

Öğlene doğru yarımadanın Bodrum’a bakan kıyısına vardık. Oradan da feribot servisiyle kekik kokuları arasından geçerek Datça merkeze, güzel Datça’nın Yunanistan’a bağlı Simi Adası’na bakan Cumhuriyet Meydanı’na ulaştık.

Meydanın önündeki otobüs durağının hemen arkasında birkaç çay bahçesi, denizi karşınıza alınca da sol tarafa doğru sahil boyunca restoranlar uzanıyor. Restoranların önündeki Kumluk Plajı, sahile paralel uzanan Sevgi Yolu boyunca devam ediyor. Meydanın sağ tarafında belediyenin resim galerisi ve arkasından Datça Limanı yer alıyor.

Deniz sakin, pırıl pırıl.

Sağ tarafta, limanın diğer tarafında Taşlık Plajı ve sahilin arkasında bir gölet var. İnsan boyunu geçmemesine rağmen dibi görünmeyen gölet suyunun alt kısmı sıcak, üst kısmı soğuk. Üzerinde ördek grupları yüzen gölün altında sıcak su kaynağı olmalı.

Çantalar sırtımızda, yürüyerek Taşlık Plajını ve gölü geçtik, koyun ileri ucuna, eski Ilıca Kamping’in önüne çadırımızı kurduk. Kamping kapalı, etrafı tel örgü çevrili. Çadırımızı kurduktan sonra ilk işimiz denize girmek oldu. Sonra da günlerce gezmek.

Geceleri biralarımızı sahilde, yıldızların altında içtik, sabahları Akdeniz’e karşı uyandık. Öğünlerimizin bir kısmını market alışverişi ile çadır başında yaptık. Her sabah marketten aldığımız kahvaltılıkları sahilde yedik, çayımızı, kahvemizi kamp ocağında demledik. Yemeklerimizi geceleri bize bekçilik yapan sokak köpekleri ile paylaştık. Günler boyunca Taşlık Plajı’nın arka tarafında parkın tuvaletlerini ve plajdaki duşları kullandık.

Konfor aramak yerine etrafta var olan imkanları kullandığımız, zamanı unuttuğumuz, dünü ve yarını düşünmeden ânı yaşadığımız günlerdi.

Hem tatilci hem yerel çok insanla tanıştık, sohbet ettik. Datça insanı da, buranın misafirleri de Ege ve Akdeniz’deki diğer tatil noktalarından hâlâ oldukça farklı. Belde aşırı ticarileşmemiş, insanları naif ve kibar.

İlerleyen günlerde Datça merkezden yarım saatlik yürüyüşle Kargı Koyu’nu keşfettik. Eşsiz güzellikteki koyun etrafı rüzgarı kesen ağaçlarla kaplı, çadır atmaya uygun. Deniz dalgasız, sakin. Bir dahaki sefer kamp için burayı da düşünebiliriz.

Kargı Koyu’nun sonundan tepeye doğru bir keçi yolu tırmanıyor. Bu yol bizi yine yarım saatlik bir yürüyüşle, kimi zaman kayalıklardan, kimi zaman çam ormanın içinden geçerek, Akvaryum Koyu’na getiriyor. Bu küçük koyun keçi yolu dışında ulaşımı yok. Bu yolla da ulaşım o kadar kolay değil. Spor ayakkabı şart. Bir de koya gelen sessiz sakin tekneler var. Koyun huzurlu hali onlara da yansıyor.

Bir hafta boyunca otostopla yarımadayı geziyor, bol bol yürüyüş yapıyoruz. Akşamları Cumhuriyet Meydanı’nda sokak müzisyenlerini dinliyor, halay çekiyoruz. Şansımıza, Datça Belediyesi’nin amfi tiyatroda organize ettiği ücretsiz konsere katılıyoruz.

Balıkçıların kralı gibi verdiğim poza bakmayın. Bir hafta boyunca sarfettiğim bütün çabaya rağmen tutabildiğim tek balığı gün boyu yanımızdan ayrılmayan kediye veriyorum. Pek de becerikli bir balıkçı olmadığım aşikar.

Datça’ya doyamasak da bir hafta sonunda ayrılık günü geliyor. Pak beni Marmaris’e uğurlayıp, Bodrum’a işinin başına dönüyor. İleride tekrar görüşürüz, kim bilir?

Datça iyi ki var, iyi ki olduğu gibi kalmış.

Bir sonraki durak Marmaris, kuzen Aydan beni bekler…

Devamı için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s